Hopp til hovedmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden

Nyheter

TO KULTURER. Patrick Kermit snakket dansk før han lærte norsk, noe som fortsatt preget tromsødialekten hans. Å vokse opp med to språk var både positivt og utfordrende, ser han i ettertid.

Han ser dem som strever

Professor Patrick Kermit er en ordrik person. Men når han snakker om hørsel, er det mange ord han ikke tar i sin forskermunn.

OPTIMIST. Liv Reidun Helleseth i Førde har bare fått igjen litt av hørselen som plutselig forsvant, men er optimist og håper hun blir bedre. Foto. Privat

Liv Reidun håper på bedring

Liv Reidun Helleseth i Førde mistet hørselen på det ene øret helt plutselig, men er ikke blitt stort bedre etter behandling i trykkammeret.

TRYKKAMMER. Helge Tysse tilbrakte to timer hver dag i to uker i trykkammeret ved Haukeland universitetssjukehus etter at han plutselig mistet hørselen på det ene øret. Foto.Privat

Helge ble døv - frisk etter to uker

I høst våknet Helge Tysse fra Osterøy nord for Bergen uten hørsel på det ene øret. Behandling i trykkammer ga ham hørselen tilbake etter to uker.

BLOGGER. I tre år har Kjersti Flakstad delt glede og sorg på bloggen sin. Mange av innleggene handler om hvordan hun takler en hverdag som begrenses av hørselen. Drømmen er å utgi bok som kan være til motivasjon for andre. (Foto. Marianne Otterdahl-

Kjersti skriver av seg tunge tanker

Å miste stadig mer av hørselen er å leve med en sorg som ikke går over. Kjersti Elisabeth Flakstad (40) fra Hamar har valgt å dele den med andre.

SLUTT. Prinsesse Märtha Louise skal ikke lenger ha noen offisielle oppgaver for Kongehuset, og avslutter sine beskytterskap. Foto. NTB

Avslutter beskytterskap

Prinsesse Märtha Louise skal ikke lenger utføre offisielle oppgaver for Kongehuset, og har gitt beskjed til Hørselshemmedes Landsforbund (HLF) at hun med det avslutter sitt beskytterskap.

TREDJE GANG. Amanda Wentworth snakker til Stortingets familie- og kulturkomite for tredje gang på åtte år om hørselshemmedes inkludering i kulturlivet. Her sammen med HLFs politiske rådgiver Øydis Lebiko.

Alle gode ting er tre?

Amanda Wentworth (18) ber nå for tredje gang Stortingets familie- og kulturkomite om å ta inkludering av hørselshemmede i kulturlivet på alvor.

EKSTRA STREVSOMT. Hørselshemmede unge møter et system som hverken har kunnskap om hørsel eller tilrettelegging, viser ny studie om deres møte med psykiske helsehjelp. Illustrasjonsfoto. Colourbox

Strever for å få psykisk hjelp

Når unge med hørselsnedsettelse strever psykisk, får de en ekstra byrde med på kjøpet: De må lære opp hjelperne både med tilrettelegging og med å forstå hva det innebærer å være hørselshemmet.