Hørselshemmede må få hjelp der de bor
Sørlandet sykehus har i mange år tilbudt det myndighetene nå anbefaler: Hørselshemmede får hjelp av ambulerende audiografer og slipper kø på hørselssentralen.
Sørlandet sykehus har i mange år tilbudt det myndighetene nå anbefaler: Hørselshemmede får hjelp av ambulerende audiografer og slipper kø på hørselssentralen.
Stortingets transport- og kommunikasjonskomité ble tatt litt på sengen da HLFs generalsekretær Henrik Peersen startet en digital høring med avslått mikrofon for å illustrere hørselshemmedes behov for tilrettelagt kommunikasjon.
HLF vil sikre at hørselshemmede elever skal få gå på sine nærskoler, og ber Stortinget bevilge 200 millioner kroner for å sikre universell utforming av eksisterende skoler.
Ny eksperimentell studie mot tinnitus vekker interesse. Ved hjelp av lydstimulering og elektriske støt mot tungespisssen kan plagene reduseres i inntil ett år.
HLF ber Stortinget om ti millioner kroner til et forprosjekt for utvikling av tale til tekst-teknologi på norsk.
HLF støtter regjeringens forslag om å styrke Navs tolketjeneste med 31,8 millioner kroner, men mener at hele beløpet må tilføres som friske midler.
Hørselstap kan være blant senskadene av covid-19. Britiske forskere anbefaler hørselstesting etter koronabehandling.
HLF er skuffet over at forslaget til statsbudsjett for 2021 ikke gir noen reelle satsinger for å likestille hørselshemmede i samfunnet. Men helt blodfattig er det ikke, regjeringen foreslår 16 millioner ekstra til tolketjenesten.
Samfunnet må bli mer bevisst på hvilke problemer hørselstap medfører, og hørsel må bli et prioritert satsingsområde.
- Disse har vi ventet på lenge, sier en fornøyd Henrik Peersen, generalsekretær i HLF. Gjennomsiktige munnbind betyr lettere kommunikasjon for hørselshemmede.