Hanne har skrivetolk på skolen
Hanne Birkeland (17) har et hjelpemiddel som få andre elever har. Skrivetolker sørger for at hun kan lese det som blir sagt i timen.
Hanne Birkeland (17) har et hjelpemiddel som få andre elever har. Skrivetolker sørger for at hun kan lese det som blir sagt i timen.
Hørsel er nevnt i to setninger i den nye Folkehelsemeldinga.
Overgangen fra grunnskole til videregående skal bli lettere for elever med behov for tilrettelegging, foreslår regjeringen.
Kronprins Haakon overtar det kongelige beskytterskapet for Hørselshemmedes Landsforbund (HLF).
Å snakke om følelser styrker barns sosiale ferdigheter og selvforståelse. For hørselshemmede barn er det ekstra viktige med ordrike samtaler.
Treningskjeden Spenst Norge er felt i Diskrimineringsnemnda for å ha nektet en blind og sterkt hørselshemmet kvinne å ha med førerhund på trening. Uakseptabelt, mener HLF.
Statssekretær Ellen Rønning-Arnesen i Helse- og omsorgsdepartementet lovte å levere på hørsel, mens Nav-direktør Hans Christian Holte innrømmet at de i dag ikke er gode nok.
84 prosent av barn med nedsatt hørsel oppnår like godt talespråk som andre barn på samme alder, med hjelp av auditiv verbal trening (AVT), viser en dansk undersøkelse. I Norge tilbyr nå Rikshospitalet denne opptreningen.
Nevn ordene barn, hørsel og register og du får garantert Siri Wennberg på banen. I flere år har hun jobbet hardt for sitt hjertebarn. Nå er «fødselen» endelig over.
HLF Utvikling er nå i gang med en større kartlegging av hvilke behov for tjenester og tilrettelagt undervisning hørselshemmede elever i videregående opplæring vil ha i framtiden.